На празник Зачећа светог Јована Крститеља 6. октобра 2017. године у зајечарском Саборном храму прослављен дан посвећен Пресветој Богородици Заштитници града” Зајечара.

Светом архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион уз саслужење свештеника Саборног храма Рођења Пресвете Богородице. Верници Зајечара се на овај дан сећају чудесне помоћи Пресвете Богородице, која је спасила град од бомбардовања приликом ослобођења 1944. године.

Владика је у беседи говорио о празнику Зачећа светог Јована Крститеља, јер је то била прва благовест људима која је претходила Благовестима Пресвете Богородице.  Подсетио је да је управо Мајка Божија на овај дан спасила град од разарања и да се јавила становницима Зајечара у једној кући недалеко од цркве. – Она се свима нама јавља на посебан начин и штити нас увек, уколико јој се молимо и често је призивамо. Ово време јесте тешко, али имамо много могућности да сведочимо Јеванђеље живећи у миру, јер смо сви војска Христова и у мирном времену. Ако смо  сада успавани, како би тек били спремни да страдамо у ратном времену. Надамо се да ће нам Господ дати мир и да ће  нас Мајка Пресвета и свети Јован увек штитити и чувати – поручио је владика.

Славски колач славу и част Пресвете Богородице ове године припремио је Иван Јовановић са породицом. Потом су свештеници и верници посетили кућу у којој се  појавио лик Богомајке тешећи и храбрећи житеље града.