DSC_0010Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију, 20. фебруара 2016. године, у храму светих апостола Петра и Павла у манастиру Грлиште. Саслуживали су архијерејски намесник зајечарски протојереј Игор Ивковић, надлежни парох јереј Златко Здравковић и јерођакон Илија (Јовановић). Литургију је појао зајечарски хор источно –византијског појања „Свети Никодим Тисмански“.

Владика Иларион је у својој беседи истакао да у времену у коме живимо није лако обновити старе и запуштене светиње, па стога овај манастир представља диван пример обнове црквеног живота, јер се у њему редовно богослужи и све више верника га посећује. Владика је изразио радост због великог броја деце у овој старој светињи која није умрла, него је заспала, која ће управо литургијским окупљањима и старањем о њој да се увећа и полако буди. Деца су наша нада и од њих се очекује да једног дана преузму на себе бригу о очувању наше вере и наших цркава и манастира. Потребно је да храмови оживе због молитвених потреба народа овога краја, пре свега молитвама светих апостола Петра и Павла, а онда трудом и залагањем свих нас – рекао је владика, који је похвалио рад пароха оца Златака Здравковића, који се неуморно стара на обнови духовног литургијског живота у повереним му црквама. Да би се било које добро дело васпоставило потребно је много љубави, молитава, рада и стрпљења, јер је најтеже устројити светињу и за то је потребна посебна благодат Божија. Блажени смо овде на земљи уколико све што радимо то чинимо у име Божије –поручио је владика Иларион.