У недељу о Митару и Фарисеју, 21. фебруара 2016. године Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску литургију у храму светих апостола Петра и Павла у Мајданпеку. Саслуживали су свештеници борског намесништва, уз појање хора „Свети Никодим Тисмански“ из Зајечара.
Владика се верном народу овог града обратио беседом напоменувши да се налазимо на почетку периода који нас уводи у Васкршњи пост. Данашње јеванђеље нас поучава како се треба молити у храму Божјем за опроштај сагрешња наших и са каквим настројењем душе и мисли наших треба да се обраћамо Господу. И цариник и фарисеј су са истом намером дошли у храм, да принесу Господу покајање за своје грехе али начин на који су то урадили чини разлику између њих. Један, пун самохвалисања набрајајући све што је учинио по Мојсејевом закону и притом осуђујући оне који тако не чине, уздигао се у души својој изнад осталих, а други се молио без много речи, са смирењем у срцу, говорећи „Боже, смилуј се мени грешноме“. По иситинитим речима Господа Исуса Христа овај други, тј. цариник, треба да нам буде пример и образац молитве, истинског смирења и покајања – рекао је владика Иларион.