У суботу, 10. августа 2024. године, Његово Високопреосвештенство Митрополит тимочки господин Иларион торжествено је прославио десетогодишњицу архијерејске службе светом архијерејском Литургијом у храму Вазнесења Господњег у Зајечару на којој су му саслуживали Високопреосвећени Митрополит нишки г. Арсеније, Преосвећена господа Епископи ваљевски г. Исихије, шабачки г. Јеротеј, јегарски и новоизабрани лондонски и великобританско-ирски г. Нектарије и мохачки г. Дамаскин, свештеномонаштво и свештенство епархија тимочке и нишке. Лепоти и свечаности богослужења допринело је појање зајечарског црквеног хора. Уз мноштво народа присуствовао је и градоначелник Зајечара господин Бошко Ничић.

По завршетку Литургије Његовом Високопреосвештенству најпре је честитао архимандрит Козма, игуман манастира Буково. „Данас смо испуњени радошћу јер смо сведоци да наш архијереј у свему следи Христа“ рекао је отац Козма, те је похвалио Митрополитов труд и залагање за напредак Епархије тимочке. Са жељом да много година предано руководи повереном му Епархијом, архимандрит је у име свештенства и монаштва уручио дар Високопреосвећеном владици.

Затим се Његовом Високопреосвештенству обратио Митрополит нишки г. Арсеније: „Припала ми је изузетна част да те у име архијереја поздравим и честитам ти овај десетогодишњи јубилеј на трону архијереја Тимочке Епархије. Десет година се можда чини мало у поређењу са вечношћу Царства небеског, али знамо колико десет година значи у овоземаљским оквирима јер смо исте године, драги владико, изабрани и хиротонисани за Епископе наше помесне Цркве, и знамо шта је све урађено за то време, шта смо све преживели, доживели, са каквим искушењима се борили. Оно што је првенствено служба епископа јесте да служи свету Литургију и да предстоји заједницом сабраном у име Христово где је жива икона Христова. Драги владико, већ десет година ми смо сви сведоци твог служења, твоје жртве, твоје љубави, твог састрадавање са народом Божјим на овом просторима, са колико љубави, поштовања и труда си радио да твој допринос на овим просторима узраста, напредује и донесе стоструке плодове. Ти плодови се већ виде након ових десет година, ко зна како је било пре и како је данас види како је Тимочка епархија током деценије твог служењу напредовала у сваком смислу – духовном, културном, градитељском, јер си велики труд и љубав уложио нарочито, јер си рођени Зајечарац и ову Епархију волиш свим срцем као своју родну Епархију. Желимо ти да још много година служиш на месту Епископа СПЦ, на трону Тимочке епархије, да и даље напредује и узраста у меру висине раста Христовог и да доноси још веће и богатије плодове“.

Потом је Његово Високопреосвештенство Митрополит тимочки господин Иларион заблагодарио свима на присуству и дивном сабрању, као и на љубави и сардањи током протеклих година, молећи од Господа још много година мира, љубави и благодати.

Текст: Дејана Јовановић