wsM.Kamenica-001Дана 07. августа 2004. године, на празник Успенија Св. Ане, Његово Преосвештенство Епископ тимочки Г. Јустин освештао је новосаграђену цркву посвећену Св. Пророку Илији у селу Мала Каменица код Неготина. У новом храму, Свету Архијерејску Литургију служио је Преосвећени Епископ Г. Јустин, уз саслужење протојереја-ставрофора Петра Стоиљковића, протосинђела Артемија, старешине храма протојереја Ђорђе Јокића, јерођакона Саве и јерођакона Марка, сабраће манастира Буково. Овом радосном литургијском сабрању присуствовао је велики број верног народа из Мале Каменице, Неготина и околине, а молитвеном расположењу дипринело је појање монахиња манастира Св. Тројице код Књажевца и хора цркве Св. Тројице из Неготина.

У току Св. Архијерејске Литургије Преосвећени Епископ Г. Јустин, произвео је старешину новоподигнутог храма, протонамесника Ђорђу Јокића, у чин протојереја, а богослова Дарка Јокића у чин чтеца. Након Св. Литургије владика Јустин се обратио богонадахнутом беседом присутном народу, и доделио 38 Архијерејских захвалница заслужним породицама и појединцима, који су својим прилозима омогућили изградњу храма. Освећење темеља за подизање овог храма, обављено је 11. новембра 2001. године, а сви радови успешно су реализовани до августа 2004. године, уз изузетно залагање и сарадњу протојереја Ђорђе Јокића и житеља Мале Каменице.

Иконостас и остали радови у дуборезу, којима је уређена унутрашњост храма, прилог су породице Јовице Матића, а највеће звоно приложила је породица Љубише Дргичевића из Мале Каменице. Иконе на иконостасу новог храма рад су протосинђела Илариона, настојатеља манастира Буково.

У наставку дана, празновање је настављено слављем и заједничком трпезом за све госте и мештане Мале Каменице.

Инфо служба