У недељу, 6. новембра 2022, Његово Преосвештенство Епископ тимочки господин Иларион началствовао светим литургијским сабрањем у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Зајечару. Епископу су саслуживали зајечарски свештенослужитељи а појао је црквени хор.

У архипастирској беседи, владика Иларион говорио је сабраним верницима о прочитаном јеванђелском одељку о сејачу и семену и тумачио га у контексту јучерашњег празника – Задушница. Данашњи дан, као свака недеља, јесте дан Васкрсења Христовог. Зато читамо васкрсно јеванђеље, зато певамо васкрсне тропаре и зато се радујемо у недељни дан и посебно окупљамо славећи васкрсење Христово које је темељ и основа наше вере. А, онда, знамо да васкрсење не бива без Великог петка, без страдања и без смрти, јер како нешто да васкрсне ако пре тога није умрло? Тако исто – како да имамо жетву пшенице ако претходно та пшеница није умрла у дубини земље? – рекао је тимочки владика и закључио – Шта је гробље за нас који верујемо у Бога, који верујемо у Васкрсење Његово, који се надамо на милост Његову и да ће Његово Васкрсење бити и наше? Гробље је за нас простор на ком се сусрећемо и са успоменама и са посмртним остацима оних који су им драги, које смо волели и које и даље волимо. Оно је место где они чекају васкрсење, то је чекаоница за живот вечни, то је место спокоја и мира за нас који верујемо у Бога и који га волимо по мери својих могућности.