Свети великомученик Трифун, заштитник винара и виноградара, свечано је прослављен светом архијерејском Литургијом у манастиру Буково, у среду 14. фебруара 2024. године. Његовом Преосвештенству Епископу тимочком господину Илариону саслуживали су архимандрит Козма, протојереј-ставрофор Милан Благојевић, протосинђел Симеон, јереј Душан Мићићеловић и архиђакон Илија.

Евхаристијском сабрању присуствовао је и председник Општине Мајданпек г. Драган Поповић.

У празничној беседи владика је честитао славу свим винарима и виноградарима, те им је пожелео да плодови њихових трудова буду добри и да се и надаље приносе на светој Литургији свима на здравље и спасење.

Након Литургије Преосвећени владика повео је литију до манастирског винограда где је обавио чин благосиљања винограда уз орезивања виновог чокота.

Потом су, уз послужење и дегустацију вина у манастирској трпезарији, тимочки винари, виноградари и љубитељи вина наставили прослављање Светог Трифуна са својим Епископом.

Текст: Дејана Јовановић