Подигнимо храм, да храм подигне нас.

У суботу, 3. октобра 2015. године, на дан Светог великомученика Јевстатија, и по први пут у историји села, служена је света архијерејска Литургија у храму Вазнесења Господњег у селу Метовници. Архијересјку Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ тимочки господин Иларион уз саслуживање борских свештеника, и умилно појање хора „Свети Никодим Тисмански“ из Зајечара.

Храм Светог Вазнесења Господњег у Метовници је још увек у изградњи и није освећен. Његово Преосвештенство Епископ Иларион је у својој беседи позвао мештане села Метовнице, верни народ, и све људе добре воље,  да помогне око изградње и довршетка радова на подизању храма, како би се и у храму Вазнесења Господњег, приносила служба и молитва Господу Богу и Спаситељу нашем Исусу Христу.