2016-09-18-22-59-21Благословом Његовог Преосвештенства Епископа тимочког Г. Илариона, у организацији епархијске Агенције за поклоничка путовања ,,Ходочашће“, организовано је поклоничко путовање поводом Седмог светопетровско-дежевског сабора код Петрове цркве у Расу.

Ходочасници су на путовање кренули у суботу 17. септембра 2016. године. После паузе и одмора у Врњачкој Бањи, наши верници су обишли две најважније задужбине великог жупана Стефана Немање а потоњег Св. Симеона Мироточивог – манастир Жичу и  мајку српских цркава и манастира – манастир Студеницу где су и преноћили. У Богородичиној цркви манастира Студенице верници су се поклонили моштима светих Немањића: Св. Симеона Мироточивог, Св. Симона (Стефана Првовенчаног) и Св. Анастасије Српске (Ане Немањић).

Из колевке српске духовности верници су кренули пут старог Раса на Литургију коју су служила Преосвећена Господа архијереји: Епископ жички Јустин, тимочки Иларион и надлежни Епископ рашко-призренски Теодосије уз саслуживање великог броја монаштва и свештенства, међу којима посебно ваља поменути високопреподобне архимандрите игумана студеничког Тихона (Ракићевића) и Никифора (Миловића), секретара Епархије будимљанско-никшићке. Епископ Иларион је на литургији изразио радост заједничарења са својим духовним оцем Епископом Јустином и старијим братом по епископству – Епископом Теодосијем. Такође, истакао је важност сабрања како поменуте тројице епископа тако и свих нас у Евхаристији. После литургије почео је програм Сабора, који је својом беседом отворио Епископ Јустин и пожелео да се догодине скупимо у што већем броју. Присутни су имали част да погледају културно-уметнички програм у коме су наступили хорови призренских богослова и београдски хор ,,Алилуиа“, гуслар Вељко Чекановић, певачка група КУД „Копаоник“ из Лепосавића, КУД „Рас“ и КУД „Голија“ из Новог Пазара. У програму је узео учешће и пензионисани крстоносни презвитер Епархије тимочке о. Ранко Јовић из Неготина који је својом дивном беседом подсетио на значај светородне лозе Немањића за српски народ и све српске земље.

После програма и послужења, наши епархијани су кренули својим домовима обишавши и задужбину Св. Јелене Анжујске – манастир Градац где су посетили гроб чувеног схи-архимандрита Јулијана (Кнежевића).

Дејан Д. Живковић