Празник Вазнесења Господњег и ове године 29. маја, свечано и молитвено је прослављен у манастиру Вратна код Неготина. Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Јустин, новоизабрани Епископ жички, уз саслужење свештеномонаха манастира Буково и уз присуство великог броја верника из целе епархије, који су се окупили да са великом радошћу присуствују литургијском сабрању, и заједно са сестринством сабрани у молитви и благодарности Господу, прославе храмовну славу ове свете обитељи. Празничну молитвену атмосферу улепшало је појање монахиња манастира Св. Тројице код Књажевца, као и мноштво деце и омладине који су приступили Светој Тајни Причешћа, и који на радост сестринства редовно посећују ову светињу и учествују у припремању прославе овог великог празника. У току Св. Литургије Преосвећени владика Јустин изузетно надахнутом беседом обратио се верном народу. Након Св. Литургије манастирска обитељ је заједно са овогодишњим домаћинима славе – породицом г. Димитрија Стојановића из Кладова и породицом г. Бранка Јовића из Неготина, приредила свечани славски ручак, па се радост хришћанског заједништва наставила и током дана.

Манастир Вратна је један од најстаријих у Епархији тимочкој, и са сигурношћу се зна да је постојао у 14. веку. Претпостаља се да га је основао св. Никодим Архииепископ српски (1317-1325) а по многим историјским изворима веродостојнији је податак да је оснивач манастира св. Никодим тисмански, рођак св. кнеза Лазара, који је у српском народу био познат као ,,поп Никодим“. Он је 1374. године са изасланством посредовао у Цариграду у помирењу Српске Цркве и Цариградске Патријаршије. Писани извори наводе да је у крајевима око Кладова св. Нокодим боравио, и ту се подвизавао, а касније је у суседној Румунији основао манастире Тисман и Водицу, и да је у том периоду подигао и манастир Вратну. Како преподобни Јустин Ћелијски наводи: „Овај свети Никодим беше еванђељем подједнако и грк и србин (по пореклу) и румун, јер не гледаше на телесно порекло своје, него на благодатну светлост и богоугодност којима себе и друге вечно украси…“ Манастир Вратна је од краја 60- их година прошлог века женски манастир. По благослову Епискпа Јустина, настојатељ манастира данас је отац Мелхиседек, који заједно са сестринством ради на обнови и унапређењу манастира. За народ неготинског краја, па и шире, манастир Вратна је одувек био значајан као светиња која је изузетно поштована и у којој се верни народ кроз вековну црквену историју са вером и хришћенском љубављу одувек окупљао.

Инфо служба