Предавање на тему ,,Теолошки и духовни смисао Васкршњег поста“ одржао је у петак,  27. марта 2015. године, протојереј-ставрофор др Владимир Вукашиновић, професор Православног Богословског факултета Универзитета у Београду, у сали музичке школе “Стеван Мокрањац“ у Зајечару. Поздрављајући проф. Вукашиновића и његовог асистента Николу Јоцића, као и све присутне, Епископ тимочки г. Иларион најавио је вечерашњу тему предавања као увек актуелну и потребиту, поготово у ове дане Великог поста. Кроз живо и надахнуто казивање, проф. Вукашиновић је слушаоцима говорио о смислу и суштини Васкршњег поста, као и његовом значају у животу Цркве и сваког хришћанина. Потом су уследила питања присутних и дискусија.

Проф. Вукашиновић је подсетио на живот и дело блаженопочившег Патријарха српског г. Павла, наводећи кроз своја сећања дивне и поучне примере из Патријарховог подвижничког живота.

Ово је прво у низу предавања предвиђених за ову годину у организацији Епархије тимочке.

Теолошки и духовни смисао поста