20160501_102255

5. Васкршња туцијада

20160501_102320У храму Вазнесења Господњег у Зајечару прославњен је, 1. маја 2016. године, празник Васкрсења Христовог, светим евхаристијским сабрање свештенства и верног народа. Најрадоснијем хришћанском празнику највише су се радовали најмлађи предшколци и основци, ученици веронауке зајечарских основних школа, који су након свете Литургије приредили 5. Васкршњу туцијаду са вероучитељем Драганом Веселиновићем. Награћени су првих шест најуспешнијих такмичара.

Изложба домаће радиности „Од старог ка новом“ и концерт духовних песама

20160501_113432На Васкрс, 1. маја 2016. године од 10 до 13 сати, у склопу Фестивала хришћанске културе у Зајечару, у улици Милоша Великог код Саборне цркве, била је постављена изложба домаће радиности: декупаж, рециклажа, домаћи сапуни од козијег млека, пчелињи производи, бројанице, крстићи и сл. Изложбу је помогла Регионална привредна комора у Зајечару, која је за овај Фестивал дала своје изложбене паное и дрвене тезге.

20160501_113441У 11,15 сати почео је концерт духовних песама октета Хора Саборне цркве. На репертоару су биле песме: Људи ликујте (византијски напев), Хај`те браћо белој Цркви, Говори Господе, Вера наша, Помози нам Вишњи Боже, Славимо те Христе Боже драги, Радуј се Србине.

Изложбу и концерт је посетио Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион и мноштво народа који је на овај највећи хришћански празник дошао у своју Саборну цркву.

Духовно поетско вече: СВЕ СИ ПРЕМУДРО СТВОРИО, БОЖЕ!

У оквиру Фестивала хришћанске културе, празнично вече Васкршњег понедељка 2016. године у гостопримљивом дому Музичке школе „Стеван Мокрањац“ у Зајечару  било је обасјано радошћу и стваралаштвом  многих чланова наше Црквене заједнице. Песникиње Јадранка Бједов и Марина Милутиновић представиле су честицу своје духовне поезије, а „Молитве на језеру“, Св. Владике Николаја Охридског и Жичког читао је глумац Бранислав Мијатовић.

Читав програм ове духовно поетске вечери припремљен је уз подршку г-ђе Јасне Васић, руководиоца Школске управе у Зајечару и г-ђе Снежане Лазић. Мали Васкршњи подсетник за вас су припремили ученици веронауке:  Ева, Софија ,Марија, Сава и Никола и певачка група ОШ „Вук Караџић“ из Великог Извора: Викторија, Ванеса, Тамара, Анита и Данијела, са својом вероучитељицом Јеленом Милићевић. Хором  Саборног Храма Рођења Пресвете Богородице, дириговала је диригент Наташа Јовановић. Дивне музичке фрагменте за Вас је бирао  Јаков Милутиновић, а Васкршњи аранжман читавог простора приредила је г-ђа  Сања Шарчевић.

Јадранка Бједов – професор енглеског језика,  поезијом се бави дадесетак година. Преводе поезије са енглеског и своју поезију објављивала је у часописима: Православни гласник Епархије тимочке, Тимок, Развитак. Песме су јој објављиване и у следећим зборницима: Фестивалски песнички зборник, Књажевац, 1997; Зборник Сабора духовне поезије, Раковица 2013; Зборник: „Љубави, чежњом те зовем“, Мркоњић Град, 2014; Вршачко перо, 2014; Осмех живот краси, Ниш, 2014; Зборник „Цигански кревет“, Миријево, 2014; Момини дани, посвећен песнику, Моми Димићу, 2014. Ових дана излази јој из штампе збирка песама „Глас из праскозорја“.

Марина Милутиновић, по образовању правник, својим песничким изразом одсликава пуноћу животне радости и своје дубоко дивљење према лепоти природе  и њеном Творцу. Стихови су јој у више наврата објављивани  у часописима, као и Гласнику Eпархије тимочке. Њена прва књига,  „Кошуља од снова“,  штампана је 2006. године, са благословом тадашњег Епископа тимочког, а сада Епископа жичког, господина Јустина, у оквиру едиције „Дамар“, Матичне библиотеке „Светозар Марковић“ у Зајечару. Одлуком Министарства културе, ова збирка песама убројана је у наслове  предвиђене за обавезан откуп намењен мрежи јавних библиотека на територији Републике Србије.  Припрема нову збирку песама под називом „Замка за одбегле речи и птице“.