На Духовски понедељак, 5. јуна 2023. године, Његово Преосвештенство Епископ тимочки господин Иларион началствовао је светим литургијским сабрањем у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Зајечару. Епископу су саслуживали архимандрит Козма, јошанички парох у пензији протојереј-ставрофор Љубомир Јовановић, јереји Владимир Марковић и Дејан Вујић из Архиепископије београдско-карловачке и свештенство зајечарског Саборног храма. У току Литургије владика Иларион рукоположио је ђакона Вука Јовановића у чин презвитера.

Након Литургије, владика је честитао новорукоположеном оцу Вуку и рекао – На данашњи дан када Господ шаље Духа свога Светога и ми смо имали заиста реалну Педесетницу да Господ у светој Тајни рукоположења шаље са небеса Духа Светога на новог свештенослужитеља светог Олтара и узводи га на виши степен клира и свештенодејства. Тако је наш досадашњи ђакон Вук, свима драг, узведен љубављу и милошћу Божјом у степен презвитера, како више не би био само помоћник свештеницима, појац и организатор, него и да сам може да свештенодејствује све оно што је кроз свето Предање и благослов Цркве дато да може свештеник да чини. Најважнија ствар је да може сам да савршава свету Литургију и да сам може да крштава и проповеда свето Јеванђеље.

Епископ је потом најавио јереје Вука и Новака као будуће парохе неготинске и додао – Нашем драгом оцу Вуку, његовој породици, кумовима и пријатељима који су данас овде са нама, искрено честитам на овом великом догађају. Радујем се што смо сви били заједно и хвала свима присутнима што сте данас овде били да молитвено заједно учествујемо у овој превеликој тајни спасења и тајни Цркве. Вук ће, као новорукоположени свештеник, бити удостојен и новог места служења – наставиће са оцем Новаком проповед Јеванђеља у богоспасаваном граду Неготину који је друго седиште Епископа. Све оно што су овде годинама учили тамо ће још боље чинити, још више испуњавати и још ревносније служити Богу. Нека вас драга браћо и часни оци Господ благослови, а знам свакако да нећете бити далеко ни од кога од вама блиских и драгих људи и да ће ваше ново послање утврдити и уздигнути наше духовне везе које смо овде годинама градили.

Текст: Дејана Јовановић