DSC_7319

У касарни „Никола Пашић“ у Зајечару прослављена је, 1. августа 2016. године, слава војне капеле посвећене светом Стефану Лазаревићу Деспоту Српском. Свету архијерејску Литургију служио је Преосвећени владика тимочки г. Иларион, уз саслужење војног свештеника 3. бригаде КоВ- а потпоручника Ивана Ганића и протојереја Томислава Станковића, пароха зајечарског. Литургији су присуствовали командант 3. бригаде КоВ- а бригадни генерал Миле Јелић, командир Полицијске Управе Зајечар потпуковник Младен Шипка, командир касарне потпуковник Горан Столић, заменик командира касарне мајор Срђан Радивојевић и начелник Зајечарског управног округа г. Владан Пауновић.

Поводом прве годишњице славе параклиса владика Иларион је честитао славу присутнима и истакао пример светог Деспота Стефана, његовог живота и свега што је учинио за свој народ, који треба увек да буде узор пред нашим очима. Своја срца треба увек да узносимо ка Господу по примеру светих и да будемо просвећени Духом Божијим, али морамо да знамо шта је истина и за шта се боримо. Али, да бисмо волели истину, да би нас она чувала и крепила, потребно је да волимо једни друге, да се жртвујемо једни за друге, јер како ће човек волети Бога, ако не воли свога ближњег. То се можда у војсци најбоље осети, јер у разним случајевима војник схвата да је Бог у сваком човеку, и својом молитвом се приближава Богу и долази брже до богопознања. Јер, када је Бог са нама, ко ће против нас, како се пева у Псалмима Давидовим. Нека свети Деспот Стефан буде помоћним свима нама – рекао је владика Иларион.