У другу недељу Часног поста, 20. марта 2022. године, када се молитвено прославља Свети Григорије Палама, Његово Преосвештенство Епископ тимочки господин Иларион служио је свету архијерејску Литургију у параклису манастира Свете Тројице посвећеном Преносу моштију Светог Николаја. Епископу су саслуживали протосинђел Захарија и архиђакон Илија.

У својој беседи владика је говорио о Светом Григорију као најистакнутијем представнику мистичког богословља и исихазма и о његовој победи у спору са противницима исихастичког покрета које је предводио Варлаам Калабријски.

Епископ је потом подестио вернике да пост и молитва нису сами себи сврха већ су средства за задобијање покајања и смиреног и чистог срца у ком се настањује благодат Светог Духа. Ову посету књажевачком крају Епископ тимочки је искористио и да обиђе почетне радове на доградњи припрате манастира, као и новопостављене цркве  на гробљу у Књажевцу и у селу Каличина.