Прослављање Видовдана у Саборном храму у Зајечару отпочело је вече уочи празника, 27. јуна 2024. године, када је служено празнично богослужење са петохлебницом у молитвеном присуству Његовог Високопреосвештенства Митрополита тимочког господина Илариона. Архијерејском Литургијом владика Иларион началствовао је на дан празника, 28. јуна 2024, уз саслуживање протојереја Игора Ивковић и Томислава Станковића, протонамесника Марка Радосављевића и архиђакона Илије.

У празничној беседи Његово Високопреосвештенство говорио је о светим косовским страдалницима али и свим другим јунацима који су страдали на бранику отаџбине борећи се за крст часни и слободу златни, те је истакао: „Благодарећи њиховој вери у васкрслог Христа која је побеђивала страх од смрти и страх од непријатеља, ми данас живимо у слободи“.

Призивајући благослов Божји на вернике, владика им је пожелео храброст, веру и љубав предка према небеској отаџбини.

Текст: Дејана Јовановић