Његово Високопреосвештенство Митрополит тимочки господин Иларион предводио је литургијско сабрање у храму Светог пророка Илије у Малој Каменици, у недељу 28. јула 2024. године. Митрополиту су саслуживали архимандрит Козма, протојереји-ставрофори Ранко Алескић, Ђорђо Јокић, Благоја Томић, Влајко Банковић, протонамесници Марјан Керчуљ и Славиша Видовић и архиђакон Илија.

Светој служби претходило је освећење иконописа, а након Литургије додељен је Орден Светог краља Милутина господину Периши Житаревићу а затим и архијерејске похвалнице појединцима који су посебно допринели осликавању храма. Уручивши грамате признања заслужним верницима, Његово Високопреосвештенство се обратио сабраном народу: „Ниједно добро дело човек не може сам да учини, нити треба сам да чини, нити чини само за себе. Увек смо у заједници. Када помажемо другоме тиме помажемо и себи, када помажемо цркви Божјој помажемо и себи и својим потомци али и својим прецима молећи се за њихово упокојење у Царству небеском“. Истичући да дела љубави и милосрђа увек морају бити плод човекове слободе, Митрополит тимочки је додао: „Бог нам дарује слободу да би нам даровао живот вечни. Зато, драга браћо и сестре, бирајте слободу у Цркви и у слободи испуњавајте закон Божји, трудите се да волите Бога читавим својим бићем, а самим тим и своје ближње, праштајте свакоме и тако ће нас Бог препознати као своје“.

Текст: Дејана Јовановић
Фотографије: Иван Каралић