У Недељу 13. по Духовима, 11. септембра 2022, када Црква молитвено прославља Усековање главе Св. Јована Претече, Његово Преосвештенство владика тимочки г. Иларион предводио је литургијско сабрање у неготинској Саборној цркви. Њему су саслуживали протојереј-ставрофор Душко Недић из Добоја и неготински свештеници и а богослужење је појањем улепшао београдски хор Храма Светог Саве предвођен диригентицом Катарином Станковић.

У својој беседи Преосвећени владика истакао је важност јеванђелског зачала које нас опомиње да се увек трудимо да наш хришћански живот буде испуњен врлинским плодовима. Пример Светог Јована Крститеља, чије Усековање главе данас наша света Црква молитвено прославља, пример је настојања да се истина и правда Божја у овом свету очувају – рекао је владика.

Након Литургије служен је Призив Светог Духа за благословени почетак нове школске године након кога је владика Иларион нагласио: У основи речи „просвета“ налази се реч светлост а она је увек дело благослова Божјег који се делатним молитвеним и светотајинским животом усељава у срца и душе верних.