У недељу Самарјанке, 2. јуна 2024. године, у зајечарском Саборном храму Рођења Пресвете Богородице служена је света архијерејска Литургија. Литургијским сабрањем началствовао је Преосвећени Епископ тимочки господин Иларион уз саслуживање протојереја Томислава Станковића и Зорана Голубовић, протонамесника Марка Радосављевића, Марка Пајчина и Драгана Блинџова, архиђакона Илије и ђакона Уроша Памучара. На литургијске прозбе одговарао је за певницом професор музике г. Станоје Јовановић са својим сином Петром, чтецом и студентом Музичке академије.

У беседи пре светог причешћа, владика је верницима тумачио јеванђелски одељак о сусрету Господа нашег Исуса Христа са женом Самарјанком код Јаковљевог извора. Истичући да истински боготражитељи долазе до потпуног и правог богопознања, Епископ тимочки је рекао: „Господ се налази овде у Цркви и он је извор воде живе, и људи који су оптерећени многим искушењима, борбама, гресима и потешкоћама не треба да иду разним врачевима, гатарама и маговима јер тамо нема воде живе. Вода жива је у Цркви Христовој, ту се причешћујемо телом и крвљу Његовом на здравље и спасење, на исцељење душе и тела“.

Владика је потом позвао вернике да приступе светом причешћу као води живој.

Текст: Дејана Јовановић