У пету недељу Великог Часног поста која је посвећена Преподобној Марији Египћанки, 2. априла 2017. године, Преосвећени Епископ тимочки г. Иларион служио је свету архијерејску Литургију у Светониколајевској цркви манастира Буково.

Сабраним верницима владика се обратио беседом о подвижничком животу Преподобне Марије Египћанке, којој је ова недеља посвећена.Она је својим покајањем, молитвом и сваким подвигом преобразила себе уз помоћ Божију и постала узор свима који желе истинско спасење и богопознање, али је она и пример милосрђа Божијег које се излива на грешнике да нађу пут спасења и светости. -У данашње време људи мало говоре о греху и врлини, некада се о томе водило рачуна, данас се о значају врлине, људскости или човекољубља у свакодневном животу или јавности не дискутује. Брисање основних начела моралног живота се оправдава тзв. „савременошћу“ по којој данас и омладина и цело друштво живи. Али, не заборавимо да једино Христос Бог наш, који је пострадао за род људски, жели добро човечанству, зато се често морамо запитати да ли је оно што чинимо богоугодно и да ли нас води у живот вечни, рекао је владика.

Преузето: Манастир Буково