Агенција за поклоничка путовања Епархије тимочке „Ходочашће“, која је настала на иницијативу и благословом Епископа тимочког Г. Илариона, планирала је путовање у Црну Гору за 2, 3. и 4. март које је морала да одложи због снежних непогода које су задесиле читаву Епархију тимочку. Путовање је реализовано две седмице касније, тј. 16, 17. и 18. марта 2018. године.

Ходочасници из Кладова, Неготина, Зајечара, Бора, Бољевца и Доњег Милановца су се у петак 16. марта упутили ка Подгорици. Ноћном вожњом су стигли до првог одредишта овог путовања па су се у суботу 17. марта обрели у Саборном храму Христовог Васкрсења где су учествовали на Св. Литургији. Св. Литургијом у овом прелепом подгоричком храму началствовао је протонамесник Радоје Мијовић, парох борски и духовник овог путовања, уз саслуживање старешине и домаћина храма Христовог Васкрсења, протојереја-ставрофора Драгана Митровића и протонамесника Дејана Пајића, пароха кладовачког. После Св. Евхаристије, наши поклоници су приступили послужењу у крипти које је за њих припремило братсво овога храма.

Наши епархијани су затим посетили Лавру Св. Симеона на Немањиној обали у Старој Вароши где их је пригодном беседом дочекао настојатељ ове свете обитељи јеромонах Игњатије (Мијовић), одатле су отишли у манастир Дајбабе да се поклоне моштима Св. Симеона Дајбабског. Из манастира Дајбабе ходочасници су обишли манастир Ждребаоник надомак Даниловграда. У манастиру Ждребаонику су се поклонили моштима Св. Арсенија Сремца после чега су од монахиња имали прилике да чују кратку историју манастира.

Следећа тачка овог путовања била је манастир Острог. Верници тимочке Епархије су у суботу у поподневним часовима стигли у манастир где су се сместили а убрзо се затим и поклонили моштима Светог Василија Острошког. Пре одласка на починак после дугог пута, присуствовали су вечерњој молитви. У недељу 18. марта, после Св. Литургије на којој су се причестили, поклоници су посетили Цетињски манастир где су целивали честицу Часног Крста, десницу Св. Јована Претече и мошти Св. Петра Цетињског. После поклоњења цетињским светињама обишли су ризницу овог славног манастира.

На Цетињу, у Богословији Св. Петра Цетињског, поклонике је дочекао протојереј-ставрофор Гојко Перовић, ректор најстарије школске установе Црне Горе. На трпези љубави која је припремљена у част гостију, поред телесне хране, у трпезарији Богословије имали су прилике да окрепе своје душе надахнутим беседама о. Гојка Перовића и о. Радоја Мијовића који је и сам био ђак ове школе. Лепоту сабрања улепшало је појање ученика четврте године ове школе. Са Цетиња наши епархијани су, препуни дивних утисака, кренули својим домовима.

Агенција „Ходочашће“ се овом приликом захваљује о. Радоју Мијовићу како на несебичној помоћи у организацији овог поклоничког путовања тако и на свим потребним информацијама и душекорисним беседама.

Дејан Д. Живковић