У сусрет овогодишњем 58. фестивалу „Мокрањчеви дани“ у Неготину, Његово Високопреосвештенство Митрополит тимочки господин Иларион благосиљао је просторије Дома културе „Стеван Мокрањац“. Митрополиту Илариону саслуживали су архимандрит Козма, игуман манастира Буково, протонамесници Новак Бојовић и Вук Јовановић, пароси неготински, и архиђакон Илија.

„Заједно смо данас овај догађај молитвено служили и заједно смо се помолили Господу да управо овај најзнаменитији и најплодовитији Дом културе у нашој Епархији тимочкој буде освештан благодаћу Божјом, знајући колико је много труда бивало уложено на овом знаменитом месту. Верујемо да ће се труд и надаље умножавати, да ће се и добра дела умножавати, али ово призивање благослова божјег свакако треба да послужи на духовном просвећењу и вас који овде радите и свих оних који долазе и који траже културу и добро, а кроз то и смисао у своме животу“, рекао је Митрополит Иларион. Он је подсетио да је за православне хришћане култура у којој су васпитани и однеговани и са којом живе, највећим делом „утемељена на богооткривеним истинама и богоустановљеном, природном поретку“.

„Зато је важно да се увек сетимо да је култура сама по себи и временски је ограничена и подложна је разним утицајима, али не постоји призивање благослова божијег, па да заиста култура има онај свој основни циљ  и способност да на прави начин просвећује и васпитава генерације и да људе усмерава не само ка ономе што је тренутно актуелно, модерно и културно интересантно, већ да човека усмерава ка оним вечним вредностима које свакако постоје, прихватали то ми, или не“, додао је Митрополит Иларион.

Неготински Дом културе, истакла је Данијела Марковић, директорка ове установе, активно је посвећен стваралашту и неговању сећања на Стевана Стојановића Мокрањца, у чију ће част од 14. до 20. септембра бити одржане 58. неготинске музичке свечаности „Мокрањчеви дани“.

„Сходно нашој дугогодишњој традицији акценат је увек стављан на хорско стваралаштво управо из разлога што је и сам Мокрањац готово читаво своје стваралаштво посветио хорском певању и то је негде био почетак, извориште свеукупног српског стваралаштва као и огроман утицај на све будуће генерације композитора. Из тог разлога је и хорско стваралаштво изузетно важно за српску музику па је и наш фестивал окренут пре свега хорском извођаштву. Прве вечери фестивала имамо програм посвећен управо хоровима, Натпевавање на којем се такмиче хорови из Бара, Кикинде, Ниша и Неготина. Имаћемо и наступ хора из Зрењанина, Дечјег оперског студија Српског народног позоришта. Негујући наше савремене композиторе и у другим садржајима, који нису хорски, имамо присутно извођаштво, као што су „Флаутино Лола класик“, Гудачи Светог Ђорђа, па велика сценска дела, оперета Вере Миланковић, комад са певањем „Коштана“ и на крају наступ Нишког симфонијског оркестра“, истакла је Данијела Марковић.

Овом свечаном молитвеном догађају, освештању просторија Дома културе „Стеван Мокрањац“ поред запослених у овој установи присуствовали су и г. Владимир Величковић, председник Општине Неготин и Богдан Гугић, заменик председника Општине.

НГ Портал