Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије стигао је у недељу 8. августа 2021. године у Кладово чиме је отпочео своју прву званичну посету Епархији тимочкој откако је изабран за предстојатеља Српске православне цркве.

Његову Светост је у поподневним часовима, у порти храма Светог великомученика Георгија у Кладову, дочекао Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион заједно са преосвећеном господом епископима нишким Арсенијем, далматинским Никодимом и буеносајреским и јужно-централноамеричким Кирилом, свештенством, монаштвом и верним народом Епархије тимочке.

По дочеку Патријарха у храму је служен свечани чин доксологије.

Торжественим и радосним чином доксологије Патријарху у част началствовао је игуман манастира Буково архимандрит Козма (Радовић) уз саслужење архиђакона Илије (Јовановића) и ђакона Уроша Памучара, док је лепоти молитвеног  чина допринело појање тимочких свештенослужитеља – протонамесника Марка Пајчина, јереја Новака Бојанића и ђакона Вука Јовановића.

Његово Преосвештенство Епископ тимочки господин Иларион упутио је Патријарху речи благодарности и добродошлице, посебно истичући радост што је Његова Светост у првој години свој патријашког служења нашао времена и љубави да донесе своје благослове у Епархију тимочку и град Кладово који још од 1966. године и посете тадашњег Патријарха Германа није имао тако благодатну и високу посету од стране СПЦ. Епископ Иларион је нагласио да нам Свјатјејши Патријарх сведочи да је могуће у 21. веку живети јеванђелски, онако како то народ од црквених поглавара очекује, те му је пожелео да дуго и благочестиво води Српску православну цркву.

Затим је, благодарећи на речима добродошлице и љубави, беседио Његова Светост Патријарх Порфирије. Патријарх је поучио верни народ да су интереси Љубави, заједнице и јединства императив за све православне људе независно од тога ком народу припадају.

Као највеће искушење за православне хришћане Патријарх наводи егоизам и самољубље који се, како је рекао, само уз свету Литургију благодаћу Божјом могу превазићи, те подсећа да смо позвани да будемо савршени као Отац наш небески и да треба да живимо тако да реч Божја за нас буде меродавна.

За крај, Његова Светост упутио је молбу и савет родитељима да доводе своју децу у храмове, да их пусте да се ту понашају слободно како би осетили да је ту њихов дом, да им дају чисту веру и Реч Христову, да се моле за њих и да им говоре добро како би израсли у чврсте, стабилне и психолошки здраве људе.

Беседу Његове светости можете погледати на следећем линку:

Након свечане службе Свјатјејши Патријарх Порфирије уручио је орден Светог краља Милутина господину Живојину Болботиновићу из Текије који је изразио захвалност на оваквом признању. Aрхијерејске похвалнице од Епископа тимочког Илариона добили су: г. Саша Николић, председник општине Кладово; г. Драган Максимовић, председник Скупштине општине Кладово; г. Бранко Србуловић, председник Црквеног одбора Кладово; Црквени одбор Кладово; Ђердап услуге А.Д. и гђа Карменка Бабић; Удружење при храму Св. Георгија „Сестре мироносице“; г. Миленко Леповић; г. Драган Вулић; г. Горан Кржалијевић; г. Радисав Чучулановић; г. Синиша Белић; г. Бранислав Шевченко; гђа Тина Савић Томић; г. Александар Мајкановић; г. Дејан Јосић; Телевизија Кладово; г. Живко Поповић (постхумно).

Потом је Његова Светост Патријарх освештао парохијски дом.