istocnik logo

Резултати седмог ликовно-литерарног конкурса Свети Николај Српски
које је расписало Друштво за српску духовну и биолошку обнову „Источник“
из Књажевца у сарањи са Књажевачком гимназијом и ОШ „Дубрава“.

Жири у саставу:

1. Обрен Ристић, председник књижевног клуба „Бранко Миљковић“
  2. Сандра Миљковић, професор Српског језика и књижевности и
  3. Саша Илијић, вероучитељ

За најбоље литерарне радове прогласио је следеће радове:
У конкуренцији средњих школа:
1. место, Јелена Ђорђевић, 3. раз. Економско-трговинске школе у Врању за прозни рад „Нека ратови заувек утихну“ и песму „Гинули су наши преци“,
2. место, Јована Аксентијевић  2. раз. Медицинске школе са домом ученика „Сестре Нинковић“ у Крагујевцу за две песме: „Слобода“ и „Молитва“,
3. место, Милан Стевановић 4. раз. Средње Школе „Никола Тесла“ у Баточини за песму „Гинули су наши преци.

У конкуренцији ученика од 5. до 8. разреда основних школа, због заиста јаке конкуренције и великог броја добрих радова имамо по три награђена аутора за прво, друго и треће место:
1. место:

Вања Арсић 6. раз. ОШ „Васа Чарапић“, Бели Поток за песму „Божја кћи“

Милица Дробац 7. раз. ОШ „Дубрава“, Књажевац, за песму „Зашто волим веронауку“ и

Ксенија Станковић, 8. раз. ОШ „Васа Чарапић“, Бели Поток за колекцију од 4 прозна рада и једне песме: „Видело“ (рад инспирисан одломком из романа „Деобе“ Добрице Ћосића), „Србија данас – то није мој живот, то нису моје речи, то нисам ја!“, „Слике старе Србије“, „У селу моје баке“ и песма „У храму речи“.

2. место:

Ања Александра Василијевић, 5. раз. ОШ „Васа Чарапић“, Бели Поток за песму „Светосавски Завет“

Анђела Ђорђевић, 5. раз. ОШ „Бора Станковић“, с. Тибужде, Врање за песму „Свети Николај Српски“ и прозни рад „Мој Завичај“

Јана Кривошић 8. раз. ОШ „Васа Чарапић“, Бели Поток за колекцију од 3 прозна рада: „Гуслару, песниче из давнина, зачини своје десетерце исконском вером у човечност и лепоту“, „Моја Србија“ и „Косовски завет“

3. место:

Адријана Лембић  8. раз. ОШ „Васа Чарапић“, Бели Поток за песму „Гинули су наши преци“ и прозне радове „Сусрет у Цркви“ и „Божићни обичаји“

Татјана Динић 6. раз. ОШ „Велизар Станковић Корчагин“, Каоник код Крушевца за колекцију од 5 песама: „Моје село“, „Слобода“, „ Отаџбина“, „Молитва Светом Николају“ и „Свети Николај Сроски“.

Јована Пејић, 8. раз. ОШ „Васа Чарапић“, Бели Поток за 2 прозна рада: „Село каквог више нема“ и „Прабака лављег срца“

У Конкуренцији ученика од 1. до 4. разреда основних школа:
1. место, Викторија Ђорђевић, 4. раз. ОШ „Бора Станковић“, с. Тибужде, Врање за песме „Свети Николај Српски“ и „Молитва Светом Николају Српском“,
2. место, Милица Рупар, 4. раз. ОШ „Његош“, Дабрица Код Берковића, Република Српска за песму „Гинули су наши преци“ ,

За колекцију најуспешнијих радова награђена је:
наставница Снежана Стојановић, ОШ „Васа Чарапић“, Бели Поток

Жири у саставу:
1. Марија Андеревић, дипломирани сликар
2. Иван Јовановић, професор ликовне културе
3. Оливера Лазаревић, професор разредне наставе

За најбоље ликовне радове прогласио је следеће радове:
У конкуренцији средњих школа:
1. место, Дијана Маринковић 4. раз. Гимназија „Свети сава“, Београд,  Тема: „Манастир Соко – споменик Николају Велимировићу“
2. место, Дијана Маринковић 4. раз. Гимназија „Свети сава“, Београд,  Тема: „Мој град“
3.место, Ана Јончић 1. раз. Медицинске школе са домом ученика „Сестре Нинковић“ Лапово,  Тема: „Света Петка“

Основна школа: У конкуренцији ОШ од 5 до 8. разреда:
1.место, Милоранк Данилов 8. раз. ОШ „Вук Караџић“, Дероње,  Тема: „Свети Николај Жички“
2.место, Сашка Петровић 7. раз. ОШ „Дубрава“, Књажевац,  Тема: „Свети Архангел Михаило“
3.место, Тамара Здравковић 6. раз. ОШ „Дубрава“, Књажевац,  Тема: „Мој град“

У конкуренцији ОШ од 1. до 4. разреда:
1.место, Душан Ненадовић 2. раз. ОШ „Доситеј Обрадовић“, Сомбор,  Тема: „Лик Светог Николаја Српског“
2.место, Марија Андрић 4. раз. ОШ „Ђура Јакшић“, Зајечар,  Тема: „Лик Светог Николаја Српског“
3.место, Вукан Јоксимовић 2. раз. ОШ „Дубрава“ Књажевац,  Тема: „Моје село“

Похваљује се рад Софије Матовић 2. раз. ОШ „Цар Константин“, Ниш, Тема: „Лик Светог Николаја Српског“

Захваљујемо се Оливери Цветић, уметничком руководиоцу дечијег хора при храму Свете Тројице у Трстенику и Миливоју Илићу, професору музике из Панчева што су нам и ове године послали колекцију својих композиција које се уклапају у тему конкурса.

Свечано уручење награда и концерт Музичког састава Источник „Србија изнад истока и запада“, ће се одржати у четвртак 4. јуна 2015. г. у великом холу Дома културе у Књажевцу од 19:30 .

Информативна служба Друштва за српску духовну и биолошку обнову Источник