На празник Светог пророка Илије, у среду 2. августа 2023. године, Његово Преосвештенство Епископ тимочки господин Иларион служио је свету архијерејску Литургију у храму посвећеном овом светитељу у Злоту. Преосвећеном Епископу саслуживали су протојереји Ратко Тобић, Саша Степановић и Радоје Мијовић, протонамесник Немања Тобић и архиђакон Илија. У току Литургије отац Ратко Тобић одликован је правом ношења напрсног крста. Такође, Његово Преосвештенство уделио је Архијерејске похвалнице члановима Црквеноопштинског управног одбора при храму Св. Илије у Злоту, господи Миливоју Јаношевићу и Ивици Булогу.

У празничној беседи владика Иларион је говорио о потреби да свештенослужитељи критикују одређене друштвене појаве са циљем враћања људи на пут Христове Истине и Јеванђеља, те је поручио: „Наша жалост као свештенослужитеља је подстакнута и изазвана чињеницом да наши ближњи, наши мештани и суграђани, који не долазе на Литургије, не знају да Бог њих воли, да Бог њих чека, да је Он изашао на Голготу ради њих исто колико и ради нас који смо у Цркви. Ми знамо да ти људи својим површним животом окренутим само ка размишљању о материјалним добрима лишавају себе огромне радости већ овде на земљи, лишавају себе правог и пуног смисла живота и лишавају себе будућег вечног живота у Царству небеском“.

Текст: Дејана Јовановић