У организацији Одбора за поклоничка путовања Епархије тимочке, које ради благословом и старањем Преосвећеног владике тимочког Илариона, успешно је реализовано путовање 2–8. августа 2023. године на коме су наши епархијани посетили светиње Солуна и Св. Горе.

Пошто је на молебну пред ходочасничко путовање Епископ Иларион благословио ходочаснике, они су у вечерњим часовима на празник Св. пророка Илије ноћном вожњом 3. августа стигли у Солун, где су се поклонили светињама у црквама Св. великомученика Димитрија и Св. Григорија Паламе. Када су обишли солунске светиње и друге знаменитости овог града стигли су у Уранополис где су ноћили.

У петак 4. августа 2023. године поклоници су ноћили у Ивирону а сутрадан, 5. августа су из Ивирона стигли у престоницу светогорске монашке државе – Кареју. Тамо су обишли испосницу Св. Саве, манастир Кутлумуш и Протатску цркву а ноћили су у скиту Св. Андреја. Сутрадан, 6. августа 2023, аутобусом из Кареје путници су стигли у руски манастир Св. Пантелејмона а из луке овог манастира су отпловили у манастир Дохијар. У понедељак 7. августа 2023. године, из дохијарске луке наши епархијани су бродом отишли до хиландарске луке Јовањица одакле су манастирским превозом стигли у Хиландар.

Ходочасничко путовање завршило се навече 8. августа 2023. године, када су се ходочасници вратили у Зајечар.