Зајечарски Саборни храм и Град Зајечар свечано су прославили славу Рођење Пресвете Богородице, 21. септембра 2016. године, светим молитвеним сабрањем верних  и богатим културним манифестацијама.

Светом архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион уз саслужење Епископа белоградчишког г. Поликарпа из БПЦ, и свештенослужитеља из Епархије тимочке и Видинске митрополије. Литургији је присуствовао градоначелник Зајечара г. Велимир Огњановић са сарадницима и начелник Зајечарског управног округа г. Владан Пауновић. Велики број верника испунио је Саборни храм узносећи молитве светој Богомајци, заштитници града Зајечара. Славски колач са владиком Иларионом благословио је и преломио владика Поликарп, који је честитао празник и славу у пригодној беседи.

Након Свете литургије, прослава Празника  је, у присуству великог броја званица и верног народа, настављена пригодним културнo уметничким програмом у порти Саборног храма. Поред хора Саборног храма Рођења Пресвете Богородице и Камерног хора „Лавиринт“, у програму се, својим појањем, представила Изворна певачка група „Јелек“, предвођена проф. Драганом Станковићем, а играма из Црноречја и Дечји фолклорни ансамбл Центра за традиционалне уметности „Корени“ са уметничким руководиоцем, Периславом Дуцићем. Музичко сценски приказ „Роди нам се Дјева Чиста“,  био је празнични дар маладих глумаца Дечјег Центра Зајечар, које је припремила Селена Ристић Витомировић.

Свечано обележавања славе Саборног храма Рођења Пресвете Богородице и славе Града Зајечара отпочело је још у навечерје Празника,  вечерњом службом, а настављено је Свечаном Академијом у Позоришту „Зоран Радмиловић“. Богатим музичким програмом представили су се: Хор Саборног храма Рођења Пресвете Богородице у Зајечару, под управом Биљане Ивковић, Хор „Свети Никодим Тисмански“ предвођен Зораном Ивковићем и Камерни  хор „Лавиринт“, на челу са Жељком Алексић, из Зајечара, као и Хор „Свети Краљ Стефан Дечански“ из Књажевца, са диригентом  проф. Мартином Милошевић и Етно-певачке групе „Маринике“ и „Ајдуци“ из Неготина, под руководством проф. Данијеле Марковић. Присутне је, прозним текстовима посвећеним Богородици, кроз програм водила Драгана Томић Бешир, а своју духовну поезију казивале су Јадранка Бједов и Марина Милутиновић. Драмска дружина Основне школе „Десанка Максимовић“ одиграла је, у режији проф. Стевана Јовановића, а на текст Марине Милутиновић, кратак игроказ  „Бомбоне за Богородицу“. Свечана академија завршена је надахнутом беседом Његовог Преосвештенства Епископа тимочког Госпдина Илариона, који је светим иконама даривао уважене госте, Установе и појединце.