У Београду се у 73. години у четвртак 10. фебруара 2022. упокојио протојереј-ставрофор Ранко Јовић, некадашњи архијерејски намесник неготински.

Дугогодишњи парох неготински, протојереј-ставрофор Ранко Јовић рођен је 1949. године у месту Kошарно код Бујановца. Определивши се за свештенички позив у Призрену је завршио богословију.

У Епархији тимочкој провео је више од пола века, још од 1971. године када га је у Зајечару рукоположио тадашњи Епископ тимочки Методије. Млади јереј Ранко постављен је за пароха кобишничко-буковчанског опслужујући цркву Светих апостола Петра и Павла у Kобишници и цркву Вазнесења Господњег у Србову.

За пароха неготинског постављен је 1982. године и ту је службовао до пензије 2014. године. Опслуживао је и парохију у Самариновцу. Године 1989. одлуком блаженопочившег Епископа тимочког Милутина постаје протонамесник а 1991. протојереј. Био је старешина саборног храма Свете Тројице, а обављао је и дужност архијерејског намесника неготинског у два наврата (1983–1996. и 1998–2001). Тадашњи Епископ тимочки, а сада жички, Јустин одликовао га је 2001. правом ношења напрсног крста. Такође, са повратком веронауке у школе био је и један од првих вероучитеља.

Предан и одан позиву радо је учествовао и у друштвеном животу општине Неготин иницирајући бројне хуманитарне акције али и обнову светиња на овим просторима. Један је од иницијатора, уз свештеника Петра Стојиљковића и Александру Петровић, обнове рада Kола српских сестара 1995. године. Заједно са протојерејом-ставрофором Петром Стојиљковићем иницирао је и обнову рада Хора цркве Свете Тројице и био је често организатор Светосавских академија.

„Овај наш стари српски град поносан је што има богату заоставштину, пре свега два велелепна храма: стару Богородичину и нову Светотројичну цркву, као и остале знаменитости. Све што се зачело у престоном граду, зачело се и овде: читалиште, школе, милосрдна друштва, разноврсни занати, певачка друштва“, говорио је прота Ранко.

Овај неготински парох аутор је и споменица о црквеном Хору храма Свете Тројице у Неготину и о Kолу српских сестара, затим књиге „70 година храма Свете Тројице у Самариновцу 1936–2006“, али и бројних прилога о храмовима и историјским приликама у нашем крају, био је и сарадник Баштиника, годишњака Историјског архива Неготин и уредник Парохијског писма, билтена Црквене општине Неготин.

За оцем Ранком остала је супруга Јагода, син Срђан и кћер Сузана са породицама. У суботу 12. фебруара биће служена заупокојена света Литургија у цркви Свете Тројице са почетком у 8 ч.

Свештеничко опело, којим ће началствовати Његово Преосвештенство Епископ тимочки господин Иларион, почеће у 12 ч. Протојереj-ставрофор Ранко Јовић биће сахрањен у суботу 12. фебруара 2022. у 14 ч  на неготинском гробљу.