У четвртак, 14. септембра 2023. године, када наша света Црква молитвено празнује почетак Црквене нове године – Начало индикта, на темељима древне базилике на археолошким налазишту Феликс Ромулијана служена је света архијерејска Литургија. Његовом Преосвештенству Епископу тимочком господину Илариону саслуживали су протосинђел Симеон, протојереји Игор Ивковић и Саша Степановић, протонамесници Марко Пајчин и Марјан Керчуљ, јереј Драган Блинџов и архиђакон Илија, док је лепоти богослужења допринело појање Хора Саборног храма у Зајечару. Светој служби је, међу бројним верницима, присуствовао и г. Владан Пауновић, начелник Зајечарског округа са сарадницима.

У празничној беседи, владика Иларион је призивајући благослов Господњи пожелео свим сабраним верницима срећну и благословену Црквену нову годину. Тумачећи јеванђелске одељке, тимочки Епископ је подсетио вернике да нам се у Светом писму казује да је Исус Христос посредник између Бога и људи, те да то сазнање треба да нас пробуди и подстакне на ревност и на сваки хришћански подвиг, а пре свега на смиреност и покајање. „Плод смиреног и истинитог покајања и страха Божјег јесте наша радост, наша храброст и наше надање да кроз живот корачамо заједно са васкрслим Христом“, закључио је Преосвећени владика.

Његово Преосвештенство је, такође, подсетио на свечано отварање Фестивала хришћанске културе најављено за вечерње часове и предавање оца Оливера Суботића у порти зајечарског Саборног храма.

Текст: Дејана Јовановић
Фотографије: Љупко Милетић

Снимак архијерејске Литургије можете погледати на youtube каналу Епархије тимочке: