DSC_0245

Дана 27. јануара 2013. године, поводом празника Св. Саве, првог Архиепископа српског, централна епархијска прослава одржана је у Неготину.

У Саборном храму Св. Тројице, Светом Архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Епископ тимочки Г. Јустин уз саслужење бројног свештенства из целе Епархије.

Велики број верног народа у молитвеном сабрању испунио је храм Свете Тројице на прослави празник највећег српског светитеља и просветитеља.

Најрадоснији су били ђаци, њихови учитељи и наставници, славећи овај дан као своју школску славу.

Након Свете Архијерејске Литургије, Епископ тимочки Г. Јустин се присутнима обратио надахнутом беседом честитајући празник, који с поносом слави цео српски народ.

После резања славског колача, најмлађима су подељени поклон пакетићи, док је у порти саборне цркве припремљено пригодно послужење за све присутне.

Богатим културним садржајем био је испуњен и остатак дана.

Овогодишња Светосавска прослава увеличана је и самосталном изложбом дуборезних радова Епископа тимочког Г. Јустина, под називом „ СИЛА ЧАСНОГ КРСТА“, у галерији Дома културе                 „Стеван Мокрањац“.

О личности и стваралаштву владике Јустина, говорили су архимандрит Иларион, старешина манастира Буково, мр Милан Радосављевић, директор Дома културе, мр Милан Уруковић, председник општине Неготин, рецитујући стихове посвећене Преосвећеном владики Јустину, пристутне је поздравио и песник Адам Пуслојић.

Више од три деценије, епископ Јустин се успешно бави уметношћу. Из тог обимног и надахнутог рада, на изложби су представљени ручни, напрсни, престони, и други часни крстови, на којима је претежно мотив Распеће Христово.

Посетиоци су били у прилици да виде и бројне скулпттуре, приказе Херувима и Серафима, изрезбарене рибе које симболизују хришћанство, али и приказе бербе грожђа, и друге скулптуре инспирисане Божијом творевином.

Изложба је привукла велики број посетилаца, заинтересованих за уметничка дела Преосвећеног владике Јустина.

Празнично вече наставњено је Светосавском духовном академијом, која је почела у 18 часова, у сали Дома културе.

Присутне је уводном беседом поздравио протојереј-ставрофор Ранко Јовић.

Академији је присуствовао Његово Преосвештенство Епископ тимочки Г. Јустин, бројно свештенство из целе епархије, монаштво манастира Буково и манастира Вратна, мр Милан Уруковић, председник општине Неготин, као и бројни гости.

Учесници Академије подсетили су својим програмом на непролазан значај дела Светог Саве, који је оставио неизбрисив траг у црквеним, друштвеним и другим областима живота средњовековне Србије.

У богатом културном програму пред препуном салом Дома културе, учествовало је преко 200 ученика веронауке неготинских школа, њихових наставника и професора.

Након Светосавске академије уприличено је и Донаторско вече у холу Дома културе , у организацији чланица Кола српских сестара из Неготина.

Сав приход је намењен хуманитарним акцијама овог удружења.