У оквиру Ђурђевданских дана 2022. а поводом прославе 160 година постојања храма Светог великомученика Георгија у Кладову, у суботу 7. маја 2022. у сали парохијског дома одржано је предавање на тему историјата Кладова и кладовске цркве. Предавање је одржао архијерејски намесник кључки протојереј Дејан Пајић.

Слушаоци су могли да чују занимљиве податке о Кладову које се први пут помиње под именом Занес још током владавине Римљана на овим просторима. Под садашњим именом, Кладово се први пут помиње у време аустријско-турског рата 1688–1690. године а први пут званично је уписано на аустријској војној карти из 1718. године. Изградња храма Светог великомученика Георгија започета је 1856. године а завршена је у време Михајла Обреновића 1862. године.

Дивно вече и дружење у парохијском дому употпунио је наступ хора „Светог Ђорђа“.

Текст: Саша Паулић
Фотографије: Бранислав Шевченко