На празник Сабора светог Јована Крститеља, 20. јануара 2017. године,  Његово Преосвештенство Епископ тимочки г. Иларион прославио је крсну славу, светим евхаристијским сабрањем верних у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Зајечару.

Преосвећеном владики Илариону саслуживали су Епископ белоградчишки г. Поликарп из Видинске митрополије, архимандрит Козма, игуман манастира Буково, архимандрити Евтимије и Максим, протођакон Александар Нешев из Бугарске Православне Цркве и свештенство Саборног храма. На литургији је појао црквени хор под управом диригента Наташе Јовановић.

Владика Поликарп је благословио и преломио славски колач са свечарем владиком Иларионом, честитајући славу и преневши поздраве од Високопреосвећеног Митрополита видинског г. Дометијана. Потом је владика Поликарп даривао Саборном храму и Епископу Илариону позлаћене иконе Св. Јована Рилског Чудотворца.

Уз срдачну захвалност гостима из БПЦ на доласку и молитвеној заједничкој прослави данашњег великог празника, владика Иларион је говорио о највећем светитељу хришћанског света, светом Јовану, који пред престолом Божијим узноси молитве за читав свет. Он се није погордио и поред свих небеских откривења да ће крстити самога Господа, него се још више бојао и био свестан силе Божије и своје недостојности. Посведочио је Господа као једину Истину којом треба да живимо, и Он треба да буде мерило нашег живота. – Нека би том Истином, молитвама светог Јована, задобили Царство небеско – рекао је владика.

После свете литургије приређено је, у просторијама ЦО Зајечар, славско послужење за вернике, а у владичанском двору пријем за званице из културног, политичког и јавног живота Епархије тимочке.

У вечерњим сатима гост владике Илариона био је Епископ жички г. Јустин у пратњи протосинђела Саве (Илића).