Поводом празновања чудотворне иконе Пресвете Богородице са малим Христом – Вратњанске Мајке Божје, у уторак 18. јула 2023. године, Његово Преосвештенство Епископ тимочки господин Иларион служио је свету архијерејску Литургију у манастиру Вратна. На евхаристијском слављу Епископу су саслуживали архимандрит Козма, протојереји-ставрофори Милан Благојевић и Влајко Банковић, протојереј Радоје Мијовић, протонамесници Марјан Керчуљ и Марко Пајчин, протосинђел Симеон, архиђакон Илија и ђакон Душан Стојменовић.

Преосвећени владика Иларион је беседећи верницима изразио радост што се, по први пут у историји манастира Вратна, данашњи празник прославља на тако торжествен начин. Епископ је, такође, подсетио да на данашњи дан света Црква молитвено прославља Светог Атанасија Атонског, великог светитеља и подвижника који се удостојио јављања Пресвете Богородице. Говорећи о његовом житију, владика је поучио вернике да оно треба да нас утврди у веровању да се Пресвета Богородица јавља онда када је то неопходно за спасење рода људскога, али само онима који су посебно обдарени благодаћу Божјом и који такав дар могу да приме и носе са смирењем.

За крај, Његово Преосвештенство је пожелео сестринству манастира молитвену заштиту и заступништво Пресвете Богомајке, те Њену помоћ у умножавању свете вратњанске обитељи.