Празник светог мученика Трифуна и Задушнице, у суботу, 14. фебруара 2015. године, молитвено је прослављен светом заупокојеном  Литургијом коју је служио  Епископ тимочки г. Иларион у манастиру Буково. Саслуживали су свештеономонаси ове манастирске обитељи. Верном народу сабраном на светом богослужењу Епископ Иларион је беседио о данашњем празнику,  подсетивши да је свети Трифун заштитник виноградара и винара, којима је честитао славу, а у неготинском крају производња добрих вина представља вековну традицију.

Владика је такође говорио о томе колико је данас, на Задушнице значајна молитва за покој душа наших преминулих сродника. Након евхаристијског сабрања, владика Иларион је обишао манастирски виноград и уз традиционално орезивање лозе благословио виноградски род, а потом и просторије за производњу вина. У манастирском конаку је уследила дегустација вина препознатљивог квалитета манастира Буково, у којој су учествовали и успешни винари неготинског краја.