Свечана Спасовданска литија у Неготину одржана је и ове године поводом славе Општине.

Литија је после вечерње службе кренула из храма Свете Тројице и запутила се према Споменику ослободиоцима из ратова 1912–1918. године. У пратњи црквених великодостојника – свештеномонаштва и свештенства Епархије тимоче, представника локалне самоуправе Милана Уруковића, председника Скупштине општине Неготин и Дарка Чиришановића, секретара СО, и бројних грађана, литија је свечано прошла кроз град.

Након тога, литија је стигла до цркве Рождества Пресвете Богородице, где је архимандрит Kозма, игуман манастира Буково, служио помен Хајдук Вељку и његовом брату Миљку, крај спомен-плоче са посветом песника Симе Милутиновића Сарајлије.

Улицама професора Kостића и војводе Мишића литија се кретала све до цркве Свете Тројице, која увек изнова окупља вернике и грађане у заједничком слављу и подсећа на историјске тренутке и величанственост традиције.

Текст: Нг Портал
Фотографије: Фото Тића и Нг Портал