У славу и част Светог српског краља Стефана, првојерарх Српске Православне Цркве началствовао светом архијерејском Литургијом у манастиру Високим Дечанима.

У молитвеном присуству више стотина верника пристиглих у Дечане из свих крајева Србије, Републике Српске и Црне Горе, Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј је началствовао литургијским сабрањем уз саслужење Преосвећене господе Епископа рашко-призренског Теодосија и тимочког Илариона.

Честитајући ктиторску славу дечанском игуману архимандриту Сави, Патријарх српски г. Иринеј је изразио захвалност свом манастирском братству на непоколебљивој вери и истрајности.

– Желео бих да се сви они који су рођени на Косову и Метохији врате својим кућама и домовима, храмовима и гробљима, истакао је патријарх Иринеј и благословио благочестиви народ који је са свих страна пристигао да се поклони моштима Светог Стефана Дечанског.

Празнична радост увеличана је доласком многобројног монаштва из више манастира наше Свете Цркве, веће групе верника пристиглих из Албаније, као и ученика Призренске богословије. У име Владе Републике Србије, богослужењу је присуствао директор Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама др Милета Радојевић.

Славско сабрање била је и прилика да Патријарх српски г. Иринеј уручи највише одликовање Српске Православне Цркве, орден Светог Саве првог степена, дугогодишњем ректору Призренске богословије протојереју-ставрофору Милутину Тимотијевићу.

Извор: Званична интернет презентација СПЦ